77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

niedziela, 1 sierpnia

W niedzielę, 1 sierpnia, przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Szczegółowy harmonogram obchodów tej rocznicy można znaleźć na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia w naszym kościele będziemy modlić się w intencji Powstańców podczas każdej Mszy św., o godz. 10.00 Msza św. śp. Zygmunta Trószyńskiego W czerwcu 1940 został kapelanem oddziału kobiecego łączności i sanitariuszek "Sadownik", który później zasłynął pod nazwą Żywiciel. Używał pseudonimu Alkazar. Udostępnił salę parafialną na ćwiczenia i odprawy, odbierał przysięgi, spowiadał. Plebania i inne zabudowania kościelne były punktami kontaktowymi dla podziemia AK, tu ukrywali się jej "spaleni" członkowie, "chłopcy z lasu", pragnący spotkać się z rodzinami. Nie bał się w kazaniach zapowiadać upadek faszyzmu tłumacząc, że antychryst nie może zwyciężyć. W sposób zakamuflowany mówił o "najeździe szwedzkim" i "Szwedach".

Zachęcamy do włączenia się w obchody rocznicowe - poprzez modlitwę, wywieszenie flagi, zatrzymanie się w Godzinie "W" na minutę ciszy czy udział w wydarzeniach organizowanych w różnych miejscach Warszawy.