Rocznica śmierci śp.ks.Zygmunta Trószyńskiego

W czwartek 16 czerwca o godz. 12.00 Msza św. w intencji śp. Ks. Zygmunta Trószyńskiego, długoletniego proboszcza naszej parafii,W 1927 r. proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski został ks. Zygmunt Trószyński, wybitny duszpasterz, działacz charytatywny, w czasie wojny duszpasterz żołnierzy AK, kapelan Powstania Warszawskiego, legendarny św. Franciszek Marymontu, który oddawał własne buty mieszkańcom ubogiego przedmieścia. To on może być wzorem dla wszystkich...

działaczy charytatywnych – na ubogich przedmieściach organizował garkuchnie, opiekował się sierotami, a w czasie okupacji ratował żydowskie dzieci, umieszczając je w rodzinach parafian i płacąc na ich utrzymanie, duszpasterza konspiracji i kapelana Zgrupowania Armii Krajowej „Żywiciel” ps. Alkazar.

 

Po Mszy św. odsłonięcie tablicy przy ul.  ks.  Zygmunta Trószyńskiego 7.
Tablica upamiętniająca ks. Zygmunta Trószyńskiego powstała dzięki staraniom Stowarzyszeniom Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” oraz Miłośników Ich Tradycji, Urzędu Dzielnicy Żoliborz i naszej parafii.