Kultura Na Górce planowane działania w 2021 roku

Kultura na Górce
Kultura Na Górce to cykl wydarzeń wydarzeń kulturalnych, które za cel stawiają sobie wskrzeszenie dawnej idei, by Marymoncka górka była przestrzenią dla kultury i sztuki. Organizując koncerty, warsztaty, zajęcia edukacyjne, wystawy czy konferencje, chcemy tworzyć miejsce integrujące lokalną społeczność wokół wartości patriotycznych oraz chrześcijańskich, miejsce spotkania, dialogu i wymiany doświadczeń.
12.06.2021 odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach Kultury Na Górce -  koncert historyczny  „Od Sobieskiego do Wyszyńskiego: muzyczna historia Marymontu”.
Koncert, poprzez muzykę, słowo i obraz, opowiada dzieje Marie Mont – Góry Marii, na której król Jan III Sobieski ufundował pałac - letnią rezydencję rodziny królewskiej, a dzisiaj stoi nasz kościół parafialny. Historia, opowiedziana w 11 utworach - klasycznych i skomponowanych specjalnie na tę okazję -  składa się z siedmiu ważnych dla tego miejsca wydarzeń. Lektor oraz wizualizacje pomogą przybliżyć fakty, a utwory wykonane przez solistkę, orkiestrę i zespół, przeżyć emocje z tymi wydarzeniami związane.
Burzliwa historia marymonckiej górki w bardzo ścisły sposób splata się z historią Polski. Upadek polskiej państwowości doprowadza do upadku tego miejsca, a jego odnowienie i rozwój przypada na lata odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo z Marie Mont związane są ważne dla polskiej historii osoby, jak król Jan III Sobieski, bł. ks. Michał Sopoćko czy kard. Stefan Wyszyński, których sylwetki zostaną przybliżone.
Koncert został wykonany przez solistkę, zespół wokalny, kwartet smyczkowy, kwintet blaszany i zespół złożony z gitary, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych w kościele. J
15.VIII w Święto Wojska Polskiego nastąpi transmisja online.
Koncert organizuje Instytut Działalności Publicznej (IDP),  nasza parafia oraz firma Adam Kędzierski Proculture. IDP to ciesząca się wielkim uznaniem organizacja, w której Radzie Programowej zasiadali m.in.: Ryszard Kaczorowski (ostatni Prezydent II RP na uchodźstwie), Maciej Płażyński (Marszałek III kadencji Sejmu RP), ks. prał. dr Zdzisław Peszkowski (kapelan Jana Pawła II, „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego).