Kultura na Górce

Nowy cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym tytułem Kultura na Górce ma wskrzesić oryginalną ideę Jana Sobieskiego, który na Marymoncie pragnął stworzyć centrum kulturalne oraz pałac dla swej żony Marii Kazimiery d’Arquien. Chcąc wskrzesić tę ideę zorganizujemy na Marymoncie liczne wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie, które będą jednoczyć lokalną społeczność wokół wartości patriotycznych oraz chrześcijańskich, tworząc równocześnie przestrzeń dla dialogu, spotkania i wymiany doświadczeń.

12.06.2021  sobota godz. 19.30 odbędzie się koncert otwarcia pt. „Od Sobieskiego do Wyszyńskiego: muzyczna historia Marymontu”.

Będzie to nowoczesne wydarzenie bogate w ruch, światła i multimedia, podczas którego orkiestra, zespół, chór, soliści i narrator przybliża najważniejsze wydarzenia z historii miejsca poprzez kompozycje dawnych mistrzów, utwory współczesne oraz tekst mówiony.

Do tworzenia nowej jakości kulturalnej w tej części stolicy podejdziemy wielotorowo. Pod wspólnym szyldem „Kultura na Górce” będą organizowane liczne konferencje, warsztaty, koncerty, spotkania z poezją i zajęcia edukacyjne. Podczas tych wydarzeń będą angażowani lokalni twórcy ale również uznane gwiazdy i znani goście z całej Polski.

Spotkania organizuje Instytut Działalności Publicznej (IDP),  nasza parafia oraz firma Adam Kędzierski Proculture. IDP to ciesząca się wielkim uznaniem organizacja, w której Radzie Programowej zasiadali m.in.: Ryszard Kaczorowski (ostatni Prezydent II RP na uchodźstwie), Maciej Płażyński (Marszałek III kadencji Sejmu RP), ks. prał. dr Zdzisław Peszkowski (kapelan Jana Pawła II, „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego).