301 Warszawska Drużyna Harcerzy „Knieja” imienia rotmistrza Witolda Pileckiego –

to pełna nazwa naszej jednostki. Należymy do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Jesteśmy częścią Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz”, który wchodzi w skład Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy.

Nasza drużyna to uczniowie szkoły podstawowej po studentów.

Działamy przede wszystkim na warszawskim Żoliborzu, Marymoncie. Obecnie mamy 7 zastępów: Kruki, Wilki, Lisy, Jastrzębie, a od 2023 roku także Dzięcioły, Orły i Lisy pochodzące z 270 WDH “Ostoja”. O zastępach więcej można przeczytać w zakładce Jak Działamy.

Obecnie naszą harcówką są pomieszczenia w

parafii ojców Marianów pw. Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie (ul. Gdańska 6A).

Tam także działa nasza siostrzana drużyna 301 WDH-ek „Na Szlaku” im.Maryli Strzemboszowej

oraz gromada zuchenek Włóczykije z Krainy Legend.

Trochę historii…

301 WDH-y „Knieja” im. rtm. Witolda Pileckiego została założona w 2005 roku przez Jana Pastwę. Była to pierwsza drużyna imienia Pileckiego w Polsce. Więcej o naszym patronie można przeczytać w zakładce Patron. Od 2005 do 2009 roku funkcję drużynowego piastował Jan Pastwa. Przez pewien krótki okres sprawował ją również Maciej Turzański, a po jego odejściu do nieistniejącej obecnie gromady Strażnicy Starodębu, od 2009 do 2015 roku drużynowym był Kajetan Rostkowski. Od 2015 do początku 2018 roku drużynowym był Jędrzej Zieliński po którym drużynę przejął Ignacy Sakiewicz. Przez krótki czas w trakcie kadencji Jędrzeja funkcjonowała próbna drużyna wędrownicza prowadzona przez Konstantego Szumigaja. W grudniu 2019 z powodu szybkiej ekspansji drużyny zaistniała potrzeba podziału. Z tej części drużyny która działała po lewej stronie Wisły powstała 302 WDH-y „Wataha” im. gen. Józefa Hallera. Pałeczkę nad rodzimą częścią drużyny przejął Antoni Turzański. W czasie kadencji Antoniego Knieja związała się z parafią Matki Bożej Królowej Polski, przy której działamy.

Drużynowy Max Manasterski max.manasterski@zhr.pl